435 bibliotek har lagts ner – på 22 år
Sedan 1998 har 435 bibliotek lagts ner i Sverige. I snitt har 1 800 böcker kastats, makulerats eller sålts – varje dag i två decennier. Det visar Vi:s granskning av biblioteksdöden.
// Foto: Liyao Xie/Getty
Lyssna på artikeln
Sedan 1998 har 435 bibliotek lagts ner i Sverige. I snitt har 1 800 böcker kastats, makulerats eller sålts – varje dag i två decennier. Det visar Vi:s granskning av biblioteksdöden.
Folkbiblioteken är den viktigaste lokala kulturinstitutionen. Så låter det i högtidstal, statliga utredningar, kommunfullmäktigedebatter – och från kulturministrar.
– Biblioteken har en central roll. Både för att stimulera och väcka intresse för läsande, öppna nya världar och också som en mötesplats för vårt demokratiska samhälle, sa dåvarande kulturministern Amanda Lind (MP) 2019.
Verkligheten är en annan. Det räcker att titta på kartan här intill.
Flest nedlagda bibliotek 1998-2020

Just nu: Testa Vi i 3 månader för 3 kronor
Betala 3 kronor för de 3 första månaderna, därefter 69 kr per månad. Enkelt att bli medlem, enkelt att säga upp. Det här ingår:
- Nya intervjuer, analyser, krönikor, bokutdrag, quiz och reportage varje vecka
- Läs allt ur vårt systermagasin Vi Läser
- Alla artiklar finns inlästa
- Veckobrevet, litteraturbrevet och kulturtipsbrevet i din mejlkorg
- Få tillgång till Vi-appen