Vad är Millenniumseriens själ?
Där en hyllad författare trampar snett i försöket att skriva en fortsättning på Millenniumserien, lyckas en annan hitta rätt. Så frågan är: Vad får man egentligen skriva om Lisbeth Salander?
// Foto: Johan Gunséus // Thorn Ullberg
Lyssna på artikeln
Där en hyllad författare trampar snett i försöket att skriva en fortsättning på Millenniumserien, lyckas en annan hitta rätt. Så frågan är: Vad får man egentligen skriva om Lisbeth Salander?
För ett halvår sedan – den 5 september 2022 – skickade Pelle Andersson, förläggare på Ordfront, ut ett pressmeddelande inför lanseringen av John Ajvide Lindqvists Skriften i vattnet. ”Boken som inte blev Millennium”, löd rubriken och i utskicket förklarade författaren själv att historien först var tänkt som ”bok sju i Millenniumserien” men att den fått nej efter att ha bollats ”mellan svenska och utländska förlag i 18 månader”.
– Vi försökte göra ett lite roligare pressmeddelande men man kan väl säga att det fanns människor som inte tyckte att det var så kul, säger Pelle Andersson.
Just nu: Testa Vi i 3 månader för 3 kronor
Betala 3 kronor för de 3 första månaderna, därefter 69 kr per månad. Enkelt att bli medlem, enkelt att säga upp. Det här ingår:
- Nya intervjuer, analyser, krönikor, bokutdrag, quiz och reportage varje vecka
- Läs allt ur vårt systermagasin Vi Läser
- Alla artiklar finns inlästa
- Veckobrevet, litteraturbrevet och kulturtipsbrevet i din mejlkorg
- Få tillgång till Vi-appen