Först läste han in Kerstin Ekmans Händelser vid vatten och nu spelar han en av huvudrollerna i den hyllade filmatiseringen. Rolf Lassgård berättar att han kunde ha gjort vad som helst vara för att få vara med.

Hans skånska bokhylla är bara en futtig del av den han en gång hade i Gävle. Där fanns ett bibliotek som fylldes på vid varje års bokrea. Vackra, inbundna ryggar intill varandra. Boxar med författares samlade verk.

Nu några få rader. Inte två sockerlådor direkt, säger han. Men något mycket enkelt.

Att dela den gemensamma bokskatten kan vara en skilsmässas sista smärtpunkt men Rolf Lassgård hävdar att det gick bra när han och hans hustru Birgitta gick skilda vägar, efter nästan 40 år tillsammans. Uppdelningen av bokhyllan skedde med respekt och ömsesidig generositet. Men kvar till var och en blev förstås en minimerad samling.