En före detta justitieminister kan berätta om den sämsta presskonferensen i Sveriges historia. Det kan han eftersom han själv var upphov till den.

När Frank Sinatra sjöng inför 537 betalande i Finspångs Folkets park 1953 ansågs det vara bottennappet i hans karriär, innan det vände uppåt igen. Vi bad några personer att berätta om sina bottennapp – och vad de lärt sig av dem.


”I juni 2001 hade jag varit justitieminister i åtta månader. Det var fredag och jag hade just besökt fängelset i Kalmar. Jag skulle göra en båtutflykt i Kalmarsund när jag först hörde om kravallerna i Göteborg. Jag såg tv-bilder som visades om och om igen på ett sönderslaget Avenyn. Sverige var ordförandeland i EU:s ministerråd, George W Bush var på plats och protesterna hade spårat ur.