”Finland, religion och bög, bög, bög”
Baldakiner, guldtron och bokhyllor som sväller åt alla håll. Vi hälsade på hemma hos Mark Levengood och inspekterade hans bokhylla.
// Foto: Martin Stenmark
Lyssna på artikeln
Baldakiner, guldtron och bokhyllor som sväller åt alla håll. Vi hälsade på hemma hos Mark Levengood och inspekterade hans bokhylla.
Bokhyllan är inte det första som fångar blicken. Det gör de dubbla kristallkronorna, provdockan med spetsklänning, baldakinen och tronen där Mark Levengood brukar sitta och jobba.
– Min mormor sa att det behövs två saker för att ett hus ska bli ett hem. Man måste ha bokhyllor och man måste ha statyer. Sen flackade hon ofta med blicken och la till: egentligen en flygel också, men det kanske är för mycket begärt.
Just nu: Testa Vi i 3 månader för 3 kronor
Betala 3 kronor för de 3 första månaderna, därefter 69 kr per månad. Enkelt att bli medlem, enkelt att säga upp. Det här ingår:
- Nya intervjuer, analyser, krönikor, bokutdrag, quiz och reportage varje vecka
- Läs allt ur vårt systermagasin Vi Läser
- Alla artiklar finns inlästa
- Veckobrevet, litteraturbrevet och kulturtipsbrevet i din mejlkorg
- Få tillgång till Vi-appen