I 50 år har Ale Möller sysslat med att vidga den svenska musikhorisonten. För att det ska fungera är det viktigt att hjärna och hjärta omfamnar varandra.

När vi når Ale Möller sitter han under ett äppelträd i Halland och battlar med en lövsångare. Ale på spelpipa och lövsångaren på fågelsång.

– Den verkar tycka om det jag spelar, den svarar, och just när vi sitter här och musicerar kommer det en vindpust som gör att det regnar äppelblomsblad över mig, säger han och plockar hem alla försommarpoäng som finns.

I år firar Ale Möller 50 år som artist, skåningen som började med elgitarr, gick över till jazz men som sedan länge är förknippad med det något luddiga begreppet världsmusik.

Han har initierat och/eller varit medlem i konstellationer som Tältprojektet, Stockholm Folk Big Band, Filarfolket, Frifot och Ale Möller Band. Antalet utmärkelser som förärats honom orkar vi inte ens börja räkna upp.